Náuka o materiáli. Návody na cvičenia. I
Dátum vydania: 2007
Cieľom inžinierskej práce je zhmotnenie myšlienky, ideového návrhu do konečnej podoby reálneho a funkčného výrobku, stroja, či zariadenia. Tímy pracovníkov s bakalárskym a vyšším univerzitným vzdelaním využívajúc teoretické poznatky exaktných prírodovedných odborov neustále tvoria nové dokonalejšie, kvalitnejšie ...
Detaily o knihe
Počet strán: 130
Väzba: Brožovaná
Rozmer: 205x290 mm
Hmotnosť: 344 g
Jazyk: SK Slovenský Jazyk
EAN: 9788022727457
Rok vydania: 2007
Žáner: ine
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Cieľom inžinierskej práce je zhmotnenie myšlienky, ideového návrhu do konečnej podoby reálneho a funkčného výrobku, stroja, či zariadenia. Tímy pracovníkov s bakalárskym a vyšším univerzitným vzdelaním využívajúc teoretické poznatky exaktných prírodovedných odborov neustále tvoria nové dokonalejšie, kvalitnejšie stroje a zariadenia. Na dlhej púti od predbežnej konštrukčnej prípravy až po hotový výrobok stoja ako míľniky pri ceste úvahy o materiáli budúceho výrobku. V histórii je dostatok príkladov, ako ľudstvo aj za cenu strát a nešťastí, od výbuchov parných kotlov na prvých lokomotívach, až po katastrofy kozmických lodí, bolo nútené hľadať a objavovať nové princípy a prístupy na hodnotenie vlastností materiálov.
V tejto publikácií sme sa pokúsili vo forme praktických úloh doplnených teóriou zhrnúť poznatky o spôsoboch hodnotenia základných materiálových vlastností, s dôrazom na ich využitie v konštrukčnej praxi. Zo širokej plejády konštrukčných materiálov sme sa zamerali predovšetkým na hodnotenie ocelí a liatin. Brožúra je vhodná ako základná študijná literatúra na laboratórne cvičenia z predmetu Náuka o materiáli. Teoretickými poznatkami priamo nadväzuje na učebnicu Náuka o materiáli autorov: Vojtech Pulc -Viliam Hrnčiar - Ernest Gondár a na odprednášané učivo v rovnomennom predmete. Cieľom cvičení je oboznámiť poslucháčov s teóriou merania, vykonať praktickú skúšku, experiment a správne vyhodnotiť, interpretovať dosiahnuté výsledky vo forme záznamu z merania, technickej správy. Referáty môžu poslucháči vypracovávať na počítači, ale s dôsledným autorizovaním individuálneho zadania, s vlastným spracovaním a vyhodnotením danej úlohy. Podrobnosti o grafickej úprave a obsahovej náplni sa študenti dozvedia na úvodnom cvičení.
Kapitolu 1 spracoval Ing. Igor Berta, kapitolu 2 Ing. Alena Brusilová, PhD., kapitolu 3.2 až 3.4 Ing. Zuzana Gábrišová a kapitoly 3.1 a 4 Ing. Pavol Švec, PhD.
Hoci tieto návody na cvičenia nie sú ucelenou učebnicou metód skúmania vlastností ocelí a liatin, veríme, že sa stanú zdrojom informácií a hodnotnou pomôckou na absolvovanie cvičení Náuka o materiáli.