Geologický prieskum pre pozemné stavby
Dátum vydania: 2014
Pozemné stavby charakterizuje vývoj ich nosných konštrukcií od staticky určitých k staticky neurčitým konštrukčným sústavám. Riešenie zakladania týchto sústav prekračuje rámec úzko vymedzenej špecializácie. Vyžaduje spoluprácu stavebných inžinierov, inžinierskych geológov, geofyzikov, seizmológov, prípadne ...
Detaily o knihe
Počet strán: 148
Rozmer: 163x235 mm
Jazyk: CZ Český Jazyk
EAN: 9788081431456
Rok vydania: 2014
Žáner: ine
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Pozemné stavby charakterizuje vývoj ich nosných konštrukcií od staticky určitých k staticky neurčitým konštrukčným sústavám. Riešenie zakladania týchto sústav prekračuje rámec úzko vymedzenej špecializácie. Vyžaduje spoluprácu stavebných inžinierov, inžinierskych geológov, geofyzikov, seizmológov, prípadne ďalších odborníkov podľa povahy riešenej úlohy.
Snaha o zachovanie poľnohospodárskeho pôdneho fondu vedie k výstavbe na územiach s nedostatočnou stabilitou, výskytom zemetrasení, s krasovými javmi a umelými dutinami, agresívnymi podzemnými vodami, v lokalitách s prejavmi zmrašťovania, napučiavania a presadania, s technickými otrasmi, k realizácii stavieb v stiesnených podmienkach mestskej zástavby a s ďalšími stavby ohrozujúcimi javmi. Tieto podmienky robia riešenie zakladania pozemných stavieb náročným.
Pri súčinnosti inžinierskych geológov a stavebných inžinierov v každodennej praxi, pri vykonávaní inžinierskogelogického prieskumu, realizácii stavebných prác a pri sledovaní stavebných objektov môže dôjsť k rôznosti názorov.
Aby sa nedorozumeniam predišlo, spolupráca inžinierskych geológov a stavebných inžinierov by sa mala opierať o obojstranne rešpektované styčné body. Mali by to byť princípy neovplyvniteľné obmedzeniami kapacít riešiteľov geologických úloh, prístrojovým vybavením, časovou tiesňou, cenovými limitmi a prípadne ďalšími sekundárnymi vplyvmi. Funkciu styčných bodov spolupráce dnes spĺňajú všeobecne platné právne predpisy, geologický a stavebný zákon s ich vyhláškami a súbor technických noriem.
Predkladaná publikácia uvádza a komentuje ustanovenia geologického zákona a jeho vyhlášok týkajúce sa zakladania pozemných stavieb a tie konfrontuje so situáciami, ktoré prináša prax vykonávania prieskumných prác a projektovania základov.
Ustanovenia geologického zákona a ich vykonávacích predpisov sa môžu odlišne chápať, vykladať a prerásť do súdnych sporov. Publikácia sa sústreďuje na odkrývanie možností ich vzniku a inžinierskym geológom a stavebným inžinierom odporúča opatrenia, ako možným rozporom predchádzať.