Martin Luther
Dátum vydania: 2017
Reformácia z prvej polovice tzv. „dlhého“ 16. storočia sa stala zlomovým obdobím, ktoré privodilo koniec stredoveku a otvorilo dvere pre proces formovania kresťanských konfesií a epochu novoveku. Heinz Schilling, profesor novovekej histórie, píše s rozhľadom, ktorý osloví široké spektrum čitateľov. Vďaka svojej erudícii ...
Detaily o knihe
Počet strán: 618
Väzba: Pevná S Prebalom
Rozmer: mm
Jazyk: SK Slovenský Jazyk
EAN: 9788089491162
Rok vydania: 2017
Žáner: Biografie
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Reformácia z prvej polovice tzv. „dlhého“ 16. storočia sa stala zlomovým obdobím, ktoré privodilo koniec stredoveku a otvorilo dvere pre proces formovania kresťanských konfesií a epochu novoveku. Heinz Schilling, profesor novovekej histórie, píše s rozhľadom, ktorý osloví široké spektrum čitateľov. Vďaka svojej erudícii spája do hutného celku interpretáciu historických udalostí, politický a ekonomický kontext doby, teologické myšlienky a náboženské motivácie, sociálne otázky a charakteristické umelecké diela. Vďaka tomuto všestrannému rozhľadu vytvoril text, ktorý je poučný pre každého čitateľa bez ohľadu na jeho akademické pozadie, lebo umožňuje hlbšie pochopenie zásadných historických udalostí na rôznych úrovniach súvislostí.
Dejiny reformácie sú nerozlučne späté s osobou Martina Luthera. To vyjadruje tiež nadpis Schillingovej knihy Martin Luther:Rebel v prevratných časoch. Podľa Schillinga osobnosť tohto reformátora by sme nemali definovať zo záujmov, ktoré vyplývajú zo súčasného kontextu, a preto sa nebojí vykresliť obraz Luthera, ktorý je príliš „neskladný“ na to, aby sa dal ľahko uložiť do „zásuviek“ ideových predpokladov súčasného človeka. Schilling nevychádza z nám známeho, blízkeho, obľúbeného obrazu Luthera, ale z toho, čo je dnešnému človeku cudzie. Ide mu o obraz človeka Luthera, ktorý nezapadá do očakávaní dneška a ktorý vyrušuje svojou veľkosťou, zásadovosťou, svojím eschatologickým očakávaním, no aj hrubosťou či osobným charakterom. Je to obraz, ktorý sa vzpiera politickej manipulácii, hierarchickej moci a odporuje vtesnaniu do zaužívaných predstáv.
O AUTOROVI:
Nemecký historik Heinz Schilling študoval dejiny, germanistiku, filozofiu a sociológiu na univerzitách v Kolíne a vo Freiburgu, kde v roku 1971 promoval. Po štúdiu pôsobil na viacerých nemeckých univerzitách, na ktorých prednášal dejiny stredoveku a raného novoveku. Od roku 1992 pôsobil ako profesor na katedre európskych dejín raného novoveku na Humboltovej univerzite v Berlíne, kde zotrval až do roku 2010. Popri pedagogickej a výskumnej práci bol predsedom Zväzu pre dejiny reformácie (od roku 1996). Profesor Schilling je nositeľom mnohých ocenení a členom viacerých vedeckých spoločností, ako je Berlínska akadémia vied, British Academy, Academia Europaea.
V rámci svojej vedeckej činnosti sa zameriava na komparatívne dejiny Európy v ranom novoveku, utváranie politickej a kultúrnej identity európskych národov, reformáciu a konfesionalizáciu. Profesor Schilling je autorom viac než tucta vedeckých monografií a takmer 200 odborných článkov. Medzi jeho najvýznamnejšie monografie patrí: Konfessionskonflikt und Staatsbildung (1981), Aufbruch und Krise. Deutschland 1517–1648 (1988), Die neue Zeit. Vom Christenheitseuropa zum Europa der Staaten. 1250 bis 1750 (1999), Konfessionalisierung und Staatsinteressen (2007). Jeho poslednou publikáciou je predkladaná biografia Martin Luther. Rebel v prevratných časoch, ktorá v Nemecku vyšla už v štyroch vydaniach (prvýkrát v roku 2012). Schillingova biografia Luthera vzbudila mimoriadny záujem nielen v Nemecku a získala si uznanie odbornej i laickej verejnosti.