Génius loci Zemplína
Dátum vydania: 2020
Autorka predkladá publikáciu Génius loci Zemplína s podtitulom Kultúrne dedičstvo zemplínskeho regiónu v kontexte vzdelávania s vierou, že obohatí poznanie detí, mládeže, ale aj dospelých. Regionálny princíp zvolila ako platformu, ktorá umožní čitateľovi jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Publikácia, koncipovaná ...
Bežná cena knihy: 25,00 €
Naša cena knihy: 19,25 €
Ušetríte: 23 %
Dostupnosť: Posledný kus na externom sklade
Detaily o knihe
Počet strán: 306
Väzba: Brožovaná
Rozmer: 295x210 mm
Jazyk: SK Slovenský Jazyk
EAN: 9788056107393
Rok vydania: 2020
Žáner: Dejiny miest
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Autorka predkladá publikáciu Génius loci Zemplína s podtitulom Kultúrne dedičstvo zemplínskeho regiónu v kontexte vzdelávania s vierou, že obohatí poznanie detí, mládeže, ale aj dospelých. Regionálny princíp zvolila ako platformu, ktorá umožní čitateľovi jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Publikácia, koncipovaná monolitne, poslúži ako zdroj poznávania, inšpirácie a erudovaných zistení o génius loci zemplínskeho regiónu, o hmotných a nehmotných výdobytkov histórie i súčasnosti. Génius loci býva podfarbený hodnotami, s ktorými je úzko spätý. Je jedinečný a neopakovateľný, ktorý v kontinuálnej interakcii s duchovným svetom človeka, často v pozícii návštevníka, vytvára viacrozmerný dynamický vnem. Hľadanie, objavovanie a stretávanie sa je tak pozitívnym predpokladom na dialóg s génius loci krajiny, regiónu, mesta, miesta, významne ovplyvňuje percepčné a kognitívne mapy a vnímanie reality. Publikácia je písaná s vedomím, že cez poznávanie regiónu, jeho kultúrneho dedičstva, cez odkazy predkov, zhmotnené v dobovej architektúre, vo zvykoch a ľudových tradíciách, v hudobných, dramatických, filmových alebo výtvarných artefaktoch, môže prichádzať autentické uvedomenie si vlastnej identity, rozvoj a kultivácia pozitívnych postojov detí, mládeže, ale aj dospelých k regiónu. Génius loci je tu preto, aby sme z neho čerpali, eventuálne inšpirovali sa a ďalej rozvíjali myšlienku, posolstvo, kultúrne hodnoty. Autorka ponúka čitateľovi tie najvýznamnejšie poznatky o Zemplíne v kondenzovanej forme ¦ slovom, obrazom, zvukom. Poznávanie kultúrnych a historických kontextov, dejov a udalostí v zemplínskom regióne približuje v textovej forme, ale aj percepciou obrazov a počúvaním zvukov, tónov, reči.
Nastolená problematika úzko korešponduje s edukáciou na základnej škole, ale aj s mimoškolskými aktivitami. Možná integrácia poznatkov o kultúrnom dedičstve do vzdelávania zohľadňuje aspekt zoskupovania poznatkov v rámci vzdelávacích oblastí a prienikových tém Štátneho vzdelávacieho programu, ale najmä aspekt interdisciplinárneho prístupu k poznávaniu génius loci zemplínskeho regiónu. Autorka zároveň rieši jeden z hlavných vzdelávacích cieľov Štátneho vzdelávacieho programu na báze rozvoja geografického, resp. vlastivedného poznávania kultúrneho bohatstva slovenských regiónov.