Potápačská medicína 2.vydanie
Dátum vydania: 13.05.2015
Potápačská medicína je ojedinelou publikáciou popredného odborníka z oblasti súdneho lekárstva, súdneho znalca v odbore hyperbarická a potápačská medicína, aktívneho potápača s vyše 50-ročnou potápačskou praxou, zástupcu Slovenskej republiky v Lekárskej komisii Európskej rady pre potápačské technológie (EDTC) ...
Detaily o knihe
Počet strán: 415
Väzba: Viazaná
Rozmer: 170x240 mm
Hmotnosť: 1040 g
Jazyk: Slovensky
EAN: 9788080634322
Rok vydania: 2015
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Potápačská medicína je ojedinelou publikáciou popredného odborníka z oblasti súdneho lekárstva, súdneho znalca v odbore hyperbarická a potápačská medicína, aktívneho potápača s vyše 50-ročnou potápačskou praxou, zástupcu Slovenskej republiky v Lekárskej komisii Európskej rady pre potápačské technológie (EDTC) prof. MUDr. Františka Novomeského, PhD.
Autor sa vo svojej obsiahlej monografii venuje medicínskej problematike pobytu človeka pod vodou, téme doposiaľ komplexne knižne nespracovanej nielen u nás, ale aj v Českej republike. Zárukou kvality a relevantnosti predkladaných informácií je výnimočné spojenie vedomostí lekára a dlhoročných praktických skúseností potápača. Počas svojej vyše tridsaťročnej kariéry súdneho znalca v oblasti medicíny potápania sa autor s väčšinou patofyziologických stavov pri potápaní, porúch zdravotného stavu potápačov alebo ľahších či ťažkých potápačských nehôd opísaných v knihe vrátane smrteľných nehôd osobne stretol, alebo takéto prípady znalecky posudzoval.
Monografia prináša aktuálne medicínske poznatky o pobyte človeka pod vodnou hladinou, nazerané optikou rôznych medicínskych disciplín. Potápačská medicína nie je nie je na lekárskych fakultách v SR aj ČR samostatným výučbovým predmetom, ale skôr súčasťou rôznych iných predmetov lekárskych vied, kde sa jej dostáva skôr len okrajovej pozornosti.
Táto publikácia je preto určená lekárom viacerých špecializácií. Čerpať z nej budú lekári z oblasti športovej medicíny či pracovného lekárstva, ale tiež internisti, gynekológovia, praktickí lekári či lekári iných špecializácií, ktorí sa vo svojej praxi stretávajú s potápačmi či už rekreačnými alebo profesionálnymi pri riešení alebo posudzovaní zdravotných problémov, spojených s touto činnosťou. Súčasťou textu je aj kapitola, zaoberajúca sa technickým výstrojom, ktorý používajú moderní potápači rôzneho zamerania. Je tu vysvetlené, aký neželaný impakt na zdravotný stav potápača môže mať táto technika pri jej nevhodnom či neprávnom použití alebo zlyhaní. Záverečná kapitola knihy o forenzných aspektoch nehôd pri potápaní môže priniesť cenné informácie aj pre príslušné orgány Policajného zboru SR vyšetrujúce smrteľné potápačské nehody.
Monografia „Potápačská medicína“ je unikátnym dielom, ktoré znamená prielom lekárskej vedy do stále aktuálnej problematiky pobytu a prežívania človeka pod vodou.